BİZDEN DUYURULAR
Aile Sağlığı Merkezine Gelirken
10 Ekim 2019

Aile Sağlığı Merkezimize gelirken yanınızda - T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı, - Ehliyetinizi veya özel sigorta kartınızı mutlaka getiriniz. - TC kimliğinizin olmaması halinde pasaportunuzu mutlaka getiriniz Bu istenilen belgeler hasta..

Bebek Sağlığı ve Aşılama Hakkında Bilgiler
12 Mayıs 2022

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ AĞIZ SÜTÜ ( Kolostrum ) Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte kolostrum denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Bazen gebelik sırasında da göğüslerden salgılanır. Bazı yörelerde..

Aile Hekimliği Hakkında
1 Mayıs 2022

Aile Hekimi Nedir? Kendisine bağlı olan topluma, yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmaksızın, birinci basamak sağlık hizmeti veren, temel tıp eğitiminden sonra, aile hekimliği konusunda eğitim görmüş tıp doktorudur. Aile Sağlığı Merkezi Nedir ? Bir yada daha fazla Aile..

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü
11 Nisan 2022

İlk kez İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır, bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin beyine gele..

SU KESİNTİLERİNDE DİKKAR EDİLECEK HUSUSLAR
23 Temmuz 2019

İçme ve kullanma suları insan ve toplum sağlığını doğrudan etkileyen önemli etmenlerin başında gelmektedir. Toplum sağlığının korunması ve su kesintilerinin herhangi bir sağlık sorununa yol açmaması için halkımızın dikkat etmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmekt..

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE
26 Ocak 2022

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı Nedir? ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturuc..

14 KASIM DÜNYA DİYABET (DiABETES MELLiTUS) GÜNÜ
14 Kasım 2021

Diyabet (Şeker Hastalığı) insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan, ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin, pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur. Kandaki glukozun (şekerin) yükselmesine neden olur. İnsülin olm..

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
21 Mart 2022

İnsanda genetik düzensizlik sonucu, fazladan bir 21. kromozomun bulunması nedeniyle oluşan Down Sendromu'na dikkat çekmek için bugün bütün dünyada '21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' olarak kutlanıyor. Birle..

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALI ?
9 Mayıs 2021

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALI ?   Annenin günlük yaşantısını sürdürecek yeterli enerji ve besin öğelerini alırken fazladan alacağı protein, enerji, vitamin ve mineraller hem kendisi hem de doğacak bebeğin sağlıklı olmasının garantisidir. ..

COVİD19 NEDİR?
8 Şubat 2022

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir vir&..

Covid-19 günlerinde grip ve zatürre aşısı; kime, ne zaman?
1 Kasım 2021

Covid-19 günlerinde grip ve zatürre aşısı; kime, ne zaman? Covid-19 pandemisi nedeniyle “grip aşısı” ve hatta “zatürre aşısı” daha fazla ilgi odağı oldu bu sene. Çok değil, bir yıl kadar önce esen “aşı karşıtı rüzgarları&rdquo..

NASIL COVİD AŞISI OLURUM?
4 Ocak 2022

Aşı durumu nasıl sorgulanır? Öncelikle aşı durumu kontrolü yapılmalı. Aşı durumu e-Nabız uygulamasından veya kısa mesaj yoluyla öğrenilebiliyor. SMS yolu ile öğrenmek isteyenler 2023’e ASI yazıp boşluk bırakıp, Kimlik Numarasını yazıp tekrar ..

ANNE SÜTÜ SAĞMA VE SAKLAMA KOŞULLARI
28 Eylül 2022

Temizliğe dikkat edilerek sağılan anne sütü; Oda sıcaklığında (serin, loş ortamda) 3 saat, Buzdolabı rafında (+4 derecede) 3 gün, Derin dondurucuda (-18 derecenin altında) 3 aya kadar saklanabilir. Ayrıca uygun kaplarda veya poşetlerde saklanmalıdır. Kapların üzerine..

SAĞLIK BAKANLIĞI GÜNCEL AŞI TAKVİMİ
19 Ağustos 2022

Bakanlığımız tarafından 81 İl Sağlık Müdürlüğü'ne gönderilen yazıyla, aşılama takviminde değişiklikler yapıldı. İlköğretim 1. ve 8.sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değişti..