BİZDEN DUYURULAR
Aile Sağlığı Merkezine Gelirken
10 Nisan 2023

Aile Sağlığı Merkezimize gelirken yanınızda - T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı, - Ehliyetinizi veya özel sigorta kartınızı mutlaka getiriniz.. - TC kimliğinizin olmaması halinde pasaportunuzu mutlaka getiriniz Bu istenilen belgeler hast..

Bebek Sağlığı ve Aşılama Hakkında Bilgiler
3 Ocak 2024

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ AĞIZ SÜTÜ ( Kolostrum ) Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte kolostrum denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Bazen gebelik sırasında da göğüslerden salgılanır. Bazı yörelerde..

Aile Hekimliği Hakkında
1 Mayıs 2022

Aile Hekimi Nedir? Kendisine bağlı olan topluma, yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmaksızın, birinci basamak sağlık hizmeti veren, temel tıp eğitiminden sonra, aile hekimliği konusunda eğitim görmüş tıp doktorudur. Aile Sağlığı Merkezi Nedir ? Bir yada daha fazla Aile..

9 ŞUBAT DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ
9 Şubat 2024

SİGARAYI BIRAK, YAŞAMAYA BAK              .

TELEFONA DEĞİL YOLA BAKIN
7 Ocak 2023

Karşıdan karşıya geçerken, araç kullanırken veya yolda yürürken telefon ekranına değil, önünüze bakmalısınız.

DÜNYA KULAK ve İŞİTME GÜNÜ
16 Ağustos 2019

İşitme kaybı bir kusur değildir. Hastalıktır .?Bebeğinizin işitme kaybından şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü
11 Nisan 2024

İlk kez İngiliz doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır, bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin beyine gele..

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE
2 Mayıs 2023

ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı Nedir? ALO 191 Uyuşturucu İle Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, bu anlamda vatandaşların uyuşturuc..

14 KASIM DÜNYA DİYABET (DiABETES MELLiTUS) GÜNÜ
14 Kasım 2021

Diyabet (Şeker Hastalığı) insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu oluşan, ömür boyu süren bir hastalıktır. İnsülin, pankreas adını verdiğimiz organımızdan salgılanan bir hormondur. Kandaki glukozun (şekerin) yükselmesine neden olur. İnsülin olm..

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
21 Mart 2022

İnsanda genetik düzensizlik sonucu, fazladan bir 21. kromozomun bulunması nedeniyle oluşan Down Sendromu'na dikkat çekmek için bugün bütün dünyada '21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü' olarak kutlanıyor. Birle..

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALI ?
10 Mart 2024

GEBELİK DÖNEMİNDE BESLENME NASIL OLMALI ?   Annenin günlük yaşantısını sürdürecek yeterli enerji ve besin öğelerini alırken fazladan alacağı protein, enerji, vitamin ve mineraller hem kendisi hem de doğacak bebeğin sağlıklı olmasının garantisidir. ..

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ
9 Mayıs 2023

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ , FAYDALARI , SAKLAMA KOŞULLARI   ANNE SÜTÜ;  ANNENİN BEBEĞİNE VEREBİLECEĞİ İLK VE EN GÜZEL HEDİYEDİR… Anne sütü, en doğal, en taze ve en uygun besindir.        &nb..

ANNE SÜTÜ'NÜN ÖNEMİ VE EMZİRME
18 Eylül 2023

Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütünde yeterli miktarda su ve vitamin..

COVİD19 NEDİR?
8 Şubat 2022

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir vir&..

Covid-19 günlerinde grip ve zatürre aşısı; kime, ne zaman?
1 Kasım 2021

Covid-19 günlerinde grip ve zatürre aşısı; kime, ne zaman? Covid-19 pandemisi nedeniyle “grip aşısı” ve hatta “zatürre aşısı” daha fazla ilgi odağı oldu bu sene. Çok değil, bir yıl kadar önce esen “aşı karşıtı rüzgarları&rdquo..

ANNE SÜTÜ SAĞMA VE SAKLAMA KOŞULLARI
14 Aralık 2023

Temizliğe dikkat edilerek sağılan anne sütü; Oda sıcaklığında (serin, loş ortamda) 3 saat, Buzdolabı rafında (+4 derecede) 3 gün, Derin dondurucuda (-18 derecenin altında) 3 aya kadar saklanabilir. Ayrıca uygun kaplarda veya poşetlerde saklanmalıdır. Kapların üzerine..

SAĞLIK BAKANLIĞI GÜNCEL AŞI TAKVİMİ
19 Ağustos 2022

Bakanlığımız tarafından 81 İl Sağlık Müdürlüğü'ne gönderilen yazıyla, aşılama takviminde değişiklikler yapıldı. İlköğretim 1. ve 8.sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değişti..

DÜNYA HİPERTANSİYON HAFTASI
9 Mayıs 2023

DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ 17 MAYIS 2023 Hipertansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yetiyitimi gibi durumlarla il..

YENİ HİZMET BİNAMIZ
13 Aralık 2023

      KARAAĞAÇ AİLE SAĞLIĞI MERKEZİMİZ GEÇİCİ TADİLAT SEBEBİYLE ORHAN ERSAN CADDESİ NO :2  BELEDİYE HİZMET BİNASINA TAŞINMIŞ BULUNMAKTAYIZ